Yukarı Çık

Web Sitem Google da Çıkmıyor

Web sitenizin sizin tarafınızdan daha yeni yapılmış olması, Google'ın sitenizi hemen indexleyeceği ya da konuyla ilgili aramalarda sitenize anında yer vereceği anlamına gelmez. Genel uygulama Google'ın siteyi ilk 5 - 15 gün içinde indexlemesi, yani listelemesi yönündedir. Ortalama olarak 5 gün en makul süredir. Bu sürenin kısalmasında yada uzamasında, sitenin Pr değeri yada hit sayısı belli düzeyde rol oynasa da, listelemelerde kesinleşmiş kurallardan yada kriterlerden bahsetmek mümkün değildir.

Eğer sitenin Google tarafından hızlı bir şekilde indexlenmesi isteniyorsa, o zaman Google webmaster tools kullanılması ya da sitemap oluşturularak google.com/webmaster bölümünden ilgili sitenin doğrulatılması gerekmektedir. Sitemaplar yani site haritaları, daha çok içeriği indexlenemeyen flash vb. yapıdaki siteler için hazırlanması tavsiye edilen öğelerdir.

Ama unutulmamalıdır ki, bir sitenin Google'da yer alabilmesi için, herhangi bir kayıt işleminin yapılması zorunluluğu ya da site haritası hazırlama ön koşulu yoktur. Bu tür girişimler listelenme süresinin uzunluğunu ya da kısalığını belirler ve sitenin aramalarda hızlı bir biçimde adının geçmesinde etkili olur.

Kayıt işlemi olmadan da sitelerin web sayfalarının yapısı, indexlemeleri gerçekleştiren Google Bot'larının gezebileceği bir nitelikte inşa edilmiştir. Sitelerin ana sayfalarının ve mümkünse diğer sayfaların da, resim ya da fotoğraf içeriğinden çok metin ağırlıklı içerikten oluşması, sitenin listelenme süresini kısaltacak ve Google'ın siteyi en kısa süre içinde arama kayıtları içine almasını kolaylaştıracaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5,00 - 5)