Yukarı Çık

Step Halı Yıkama

stephaliyikamaStep halı yıkama son zamanlarda tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ev dekorasyonunda step halılar eve ayrı bir atmosfer ile farklı modern bir tarz sunmaktadır. Ancak bu şekilde şık ve modern bir imaj sunan step halıların temizliği de son derece itina istemektedir. Söz konusu halı türü özellikle birbirinden farklı desenleri, naif dokuma tarzı ve saf yünden dokunulması özellikleri ile diğer halı türlerinden çok farkı bir noktada durmaktadır.

Bu şekilde farkı özellikleri bulunan step halılar eğer doğru sistemlerle özenle yıkanmaz ise halı tüm özelliğini kaybettiği gibi kullanılmaz bir hâle gelmektedir. Söz konusu halıların hav boylarının uzun olmasında ötürü tozlar halının tabanında toplanmaktadır.

Bu amaçla seçeceğiniz halı yıkama firmasının yıkama şekli çok önemlidir. Etkili bir temizlik için seçeceğiniz firma, öncelikle halınızı toz arındırma işleminden geçirmelidir.

Bu işlem, özellikle firmaların toz dolabı adı verilen sistemlerinde yapılmaktadır. Tozların arındırılması işlemi ile step halının tabanında biriken toz, saç ve kumlar yok edilecektir.

Bu evrenin ardından firmalar, yıkama işlemine geçmektedir. Yalnız yıkama aşaması sırasında diğer halılarda kullanılan fırçalı yıkama kesinlikle step halılar için kullanılmamalıdır.

Step halıların yanlış yöntemlerle yıkanması, istenmeyen sonuçlar doğuruyor. Uygun metodların kullanılmaması sonucunda halının renklerinin birbirine karışması, taban astarının halıdan ayrılması başlıca problemler olarak karşımıza çıkıyor. En önemli sorun ise; astarı sert tutmak için kullanılan kimyasalın; sert fırça ve tazyikli su sonucunda suyla temas etmesi ve kimyasalın toz olarak dışarı çıkması oluyor.

Ayrıca yanlış yıkama işlemleri, halınızın kullanım ömrünü de azaltıyor. Doğru yöntemlerden bahsetmemiz gerekirse; step halıların hav boyu uzun olmadığı için ortamda bulunan bütün toz, halınızın dibine inecektir. Bu yüzden step halılar yıkanmadan önce mutlaka süpürülmedir.

Halının ilk temizleme işlemi bittikten sonra bir vakum cihazıyla havlar düzeltilip, yıkama işlemine geçilmelidir. Yıkama kısmında önemli olan nokta ise; halınıza uygun yumuşak bir fırça seçmek ve yeterli miktarda halı şampuanı kullanmak. Step halılarının kurutulma sürecinin önemi ise inkâr edilemez bir gerçektir. Eğer halınızı yanlış yöntemlerle kurutursanız, hem şeklinde bozulmalar hem de renklerinin karışması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çünkü son derece narin bir dokusu olan step halı yıkama da fırçalama usulü ile tahrip edilecektir. Fırçalama yerine son teknoloji makinelerle bol köpürtme yapılarak step halıların temizliği yapılmalıdır. Bu aşama sırasında ise seçeceğiniz halı yıkama firması kesinlikle bitki özlü şampuanlar kullanmalıdır. Aksi takdirde kimyasal oranları yüksek, güçlü deterjanlar step halıların dokusuna şiddetli zararlar vermektedir. Ancak bitkisel şampuanlar step halı yıkama özüne zarar vermeden, renk değişimi yapmadan temizleme yapmaktadır. Step halıların kurutulma aşaması da son derece önem teşkil etmektedir. Özellikle seçeceğiniz firma, kesinlikle güneşsiz kurutma yapmalıdır, çünkü güneşli kuruma halınızın rengini almaktadır. Step halı yıkama fiyatları için lütfen fiyat isteyiniz.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)