Yukarı Çık

Sitemi Google Eklemek İstiyorum

Bir internet siteniz var ve “Sitemi Google eklemek istiyorum” mu diyorsunuz? Doğru yerdesiniz, bu yazımızda yeni açılan bir internet sitesinin Google’a nasıl tanıtılacağını ve daha hızlı nasıl index alacağını anlatmaya çalışacağız. Ancak bu işlemlerin anlatımına başlamadan önce söylemek istediğim bir şey var, şunu aklınızdan çıkarmayın, yeni bir sitenin Google tarafından index alması bazen haftaları hatta ayları bulabilmektedir. Dolayısıyla her şeyden önce çelik gibi bir sinire ve sağlam bir sabra ihtiyacınız olacak.

Bunu kulağınıza küpe yaptıktan sonra işe başlayabiliriz. Öncelikle Google İnternet Sitesi Yönetici Araçları sayfasına girerek kayıt olun. Daha sonra internet sitenizin adresini ve sitenizin başlık ve keyword gibi bilgilerini girin. Bu işlem sırasında Google size FTP’nize atılmak üzere ufak boyutlu bir HTML dosyası verecektir. Bu dosyayı indirip, sitenizin ana dizinine atın ve onay verin. Google artık sitenin sizin olduğuna emin oldu ve sitenizden haberdar.

Ancak işimiz bitmedi. Sitemap yani bir site haritası oluşturmamız gerekiyor. Sitenizin hızlı index alması için bu olmazsa olmaz. İnternet üzerinde nasıl sitemap oluşturulacağı ile ilgili birçok makale bulunmakta. Bu makalelerden birisini açıp, yazılı olan yolları uygulayarak site haritası oluşturabilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz bu site haritasını gene Google Site Yöneticisi sayfasına girerek upload etmelisiniz. Bundan sonra sitenizi her güncellediğinizde site haritanızı da güncelledikten sonra buraya attığınız takdirde Google güncellemelerinizden haberdar olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 - 5)