Yukarı Çık

Sitem Google da Çıkmıyor Diyorsanız

Webmasterlıkla uğraşıyorum ama sitem Google da çıkmıyor diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda bu işlerle uğraşmaya yeni başlayan webmasterlara yeni açtıkları sitelerin Google tarafından nasıl indexleneceğine ve bundan sonra nasıl daha hızlı index almalarına yardımcı olacak bir doküman hazırlamaya çalıştık. Öncelikle yeni açılan internet sitelerin hiçbir işlem yapmasanız dahi er ya da geç index alacağını belirterek işe başlayalım. Ancak bu süreç kimi zaman birkaç gün iken kimi zaman haftaları bulabilmektedir.

Dolayısıyla bu işlemi hızlandıracak birkaç şey yapmak gerekli. Bunlardan ilki sitenizin varlığından Google’ı haberdar etmek olmalıdır. Google Site Yöneticisi Araçlarına girerek kayıt olun ve oturum açın. Daha sonra sitenizin adresini, Tittle’ını ve diğer bilgilerini buraya girin. Google bu işlemler sırasında söz konusu internet sitesinin size ait olduğunu kanıtlamanız için, küçük bir HTML dosyasını sitenizin ana dizinine atmanızı isteyecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra Google sitenizden haberdar olacak ve indexleme hızı artacaktır.

Bunu yaptıktan sonra sitenizde yaptığınız değişikliklerin Google tarafından daha hızlı bir şekilde indexlenmesini istiyorsanız, gene aynı yerden yani Google Site Yöneticisi Araçları’na sitenizin sitemap’ini yani site haritasını tanıtmalısınız. İnternet üzerinde site haritası yaratma ile ilgili yüzlerce doküman bulunmaktadır. Bu dokümanlardan birisine girerek, sitenizin site haritasını yaratabilirsiniz. Eğer PHP altyapılı bir siteniz varsa bu işi sizin yerinize otomatik olarak yapacak eklentiler bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)