Yukarı Çık

Kol Saati

Zamanın gösteren ve takip etmemizi sağlayan elektronik ya da mekanik cihazlardır. Bu aletin çalışmasını sağlayan mükemmel bir zaman aralığını sayma işini yapan bir sistem vardır. Elektronik, mekanik ya da elektromekanik gibi bütün saatlerin işlevini görmesinde, kural olmak üzere sayı sayan bu makineler ile olur.

Mekanik bir saat; hızlı ve düzenli bir halde eşapman, zemberek ya da ağırlık, pinyon dişliler, dişli çarklar, sarkaç ya da denge ağırlığı, yelkovan, akrep, kadran gibi bunlara benzer parçalar bir araya gelerek oluşur. Elektrikli saatlerde zembereğin işlevini bobin ya da motor üstlenir. Elektronik saatlerde hareket eden herhangi bir nesne olmadan, zaman, ekranda gözükür otomatik kol saatlerinde mekanizmanın içinde bulunan eksantrik bir rotor yük, kolun sallanmasıyla ileri geri dönerken saat dişlilerini harekete geçiren yayı kendiliğinden otomatikman kurar.

Saatler, işleme kuralına ve yapılarına göre kategorilere ayrılır: çoğunluk olarak kurmaya dayalı mekanizmalar ağırlıklı, sarkaçlı ve zemberekli mekanik saatler; elektrikli saatler; elektronik saatler olmak üzere üç gruba ayrılır.

Kol saatleri modelleri

Değerli metal içeren kol saatleri: Kıymetli metallerden yapılan kol saatleri genellikle alışılmış bir görünüm katar. Kıymetli kol saatleri arasında; altın kaplama ve pırlantalı kol saatleri örnek verilebilir.

Alüminyum kol saatleri: Sağlam alüminyum kol saatleri, bilhassa paslanmaya karşı çok sağlamdır.

Paslanmaz çelik kol saatleri: Saat firmaları, dayanıklı bir yapıda olduğu için paslanmaz çeliği bilhassa tercih ederler.

Karbon fiber kol saatleri: Kalın sert karbon fiber kol saatlerinin renkleri çoğunlukla koyu gri ya da siyah gibi koyudur. Bu saatlerin yapısında bulunan materyal, saat minesinde ve kaplamalarında kullanılır. 

 Titanyum saatler: Titanyum saatlerde daha da dayanıklılık gösteren titanyum madde kullanılır. Genellikle spor saatlerin yapımında kullanılan bu dayanıklı, beyaz metal, paslanma ve dayanıklılıkta çelikten %30 kadar daha sağlıklıdır.

 

Plastik / Kauçuk kol saatleri: Sağlam kayışlı plastik ya da kauçuk olan kol saatleri daha çok bulunur. Hafif ve rengârenktirler diğer saat türlerine göre daha ucuzdurlar.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 - 5)