Yukarı Çık

İnşaat

Ülkemiz günden güne gelişen, bu sayede de ihtiyaçları artan bir ülke olarak inşaat sektöründe de bu gelişimi hissettirmektedir. Barajlar, enerji üretim tesisleri, yollar, havaalanları, kentsel mekânlar, fabrikalar, hastaneler ve diğer tüm yaşamsal alanların yapımı inşaat sektörü sayesinde gerçekleşmektedir. İnşaat sektörü, birçok sektöre iş imkânı sağlamasından dolayı ülke ekonomisi için çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre ortalama yeni bir yaşam alanında 150 farklı meslek dalını ilgilendiren 23.000 parça eşya bulunmaktadır. Bu durum da bize inşaat sektörünün azımsanmayacak derecede ekonomiye olan etkisini göstermektedir. Ülkemizde 2001’de yaşanan ekonomik kriz sonrası küçülmeye başlayan sektör iniş çıkışlar yaşayarak günümüze gelmiş ve kendini toparlayıp yükselişe geçmeyi başarmıştır. İnşaat sektörü kendi içinde yaşadığı sorunlar arasında; Son dönemlerde enerji yatırımının gündemde olmasıyla birlikte hidroelektrik santrallerin devlet denetiminde özel sektör yatırımı ile oluşturulması ve şu an hala yarım olan ve devam eden projelerin hızla tamamlanarak ekonomiye kazandırılması gerekmektedir.

İnşaat sektörüne atılan kişilerde hiçbir asgari koşulun olmayışı ve ihalelerde yaşanan rekabet sonrasında düşük fiyatlı ihaleler sonrasında üretim kalitesi düşmektedir. Bu durum da kaliteli inşaat firmalarına bile önyargılı yaklaşılmasına sebep olmaktadır.

Çağımızda yapıların taşıyıcı sistemlerini meydana getiren asıl yapı malzemeleri, betonarme, prefabrike beton ve yapısal çelik olarak tanımlanabilir. Betonarme yapı çeliği ile betonun beraber aderans ile kullanılması ile oluşturulan bir yapı malzemesidir. Betonarmenin içindeki bileşenlerden donatı çekmeye, beton ise basınca çalışır.

Yapı elemanının içerisine yerleştirilmiş betonun dayanıklılığını arttıran çelik çubuklara donatı denmektedir.

Betonarmede kullanılan çelikler yuvarlak çubuklar, tor çeliği, hasır çelik, burmalı çelik, düğümlü beton çeliği gibi ürünlerdir.

Betonarmenin Avantajları

Yangına karşı iyi bir koruyucu olması,  ekonomik ve uzun ömürlü olması inşaat yapımının kolay ve süratli olması, aşınmaya karşı dayanıklı olması, haşere böcek vb. barındırmaması, kuru betonun elektrik geçirmemesi, depreme dayanıklı olması ve istenilen şeklin kolayca hazırlanabilir olması betonarmenin avantajlarındandır.

Ağır olması, ek yerlerinin oluşumunda önemli olması, tekrar kullanımının kısıtlı olması, sesi iyi iletmesi betonarmenin dezavantajlarındandır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)