Yukarı Çık

Hafriyat

İnşaat yapılacak alanın, projeye uygun şekilde temizlenmesine hafriyat denildiğini biliyoruz. Taş, toprak, kaya gibi sert zeminler hafriyat işlemiyle traşlanıyor. Teknoloji ve inşaat sektörünün gelişmesi hafriyat işlemini gerçekleştiren makine üretiminin de artmasını sağladı. Hafriyat işlemi için artık piyasada bir çok değişik özellikte makine bulunabiliyor. Bu makinelerin en önemli ve ortak özellikleri ise; hafriyat işlemini çok kolay yapabilmeleri ve insan gücünü tamamen olayın dışında tutmaları. Peki, hafriyat işlemini yapan makineler neler?

Yükleyici denilen makineler önlerinde geniş bir kova bulunduruyor. Hidrolik kumandaya sahip bu makineler, hafriyatı kovasına alıp uygun bir yere boşaltması için tasarlanmış. Hem tekerlekli, hem de paletli üretilen yükleyiciler; her türlü zeminde hareket kolaylığı sağlıyor. Buldozer, herkesin tanıdığı bir iş makinesi. Özelliği ise, bir bıçağı bulunmasıdır. Buldozerler bu bıçak yardımıyla hem toprağı kazıyor, hem de toprağı taşıyabiliyor. Hafriyat için üretilen bu makine,  aynı zamanda ağaç sökme, kaya çıkarma, araç kurtarma gibi işlemlerde de kullanılıyor. Genellikle Greyder ile karıştırılır. Skreyper ismi verilen  makineler de, hafriyat işlemini kolaylaştırmak amaçlı tasarlanan iş makinelerinden. Skreyper, biçim bakımından bir kazana benziyor. Alt tarafı keskin bir kenar iken, kazması ise yukarıda bulunuyor. Kazanın arka ucunda bir tekerlek mevcut, ön tarafında ise bir çekici bulunuyor. Bu çekici işini de genellikle buldozerler üstleniyor. Ekskavatör ise kazı işlerinde kullanılan, devamlı çalıştırılabilinen ve birçok kazma işinde kullanılan önemli bir iş makinesidir. Hem paletli hem de tekerlekli çeşitleri bulunuyor. Mafsallı bir kol ile hareket eden bir kepçeye sahip olan ekskavatör, genellikle sert zeminler üzerinde tercih ediliyor.

Hafriyat işlerinde farklı özelliklerde, birçok iş makinesi kullanılıyor. Bu makinelerin seçilmesinde ise, zemin etüdü önemli bir yer tutuyor. Yanlış yapılan zemin ön hazırlığı, hafriyat işleminin başarıyla sonuçlamasını engelliyor. İnşaat sektöründe zamanın ne kadar önemli bir faktör olduğunu hatırlarsanız, hafriyat işleminin de doğru makineler yardımıyla belirlenen sürede bitirilmesinin önemini anlayabilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)