Yukarı Çık

Google’da ilk sayfaya çıkmak

İnternet sitesi sahipleri çoğu zaman sitelerini hobi amaçlı idare etseler de, özellikle bir zaman sonra sitelerinden para kazanmayı amaçlamaktadırlar. Bir internet sitesinden para kazanmak için birkaç yol bulunur.

Ancak bu yolların hepsi, ziyaretçi sayısı ile doğru orantılıdır. Yani, bir internet sitesinden para kazanmak istiyorsanız eğer, sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırmanız gerekmektedir. Peki, bu nasıl olur? Çoğu zaman Webmasterlar Google Adwords gibi reklamlara başvursalar da, webmasterların çoğunun özellikle de bu işi hobi olarak yapanların buna bütçe ayıracak gücü yoktur.

Burada devreye arama motorları girer. Herkesçe malumdur ki haberimizin olmadığı bir internet sitesine giremeyiz. İşte burada arama motorları kavramı ortaya çıkıyor. Bir bilgiye, bir dosyaya, bir videoya ya da her ne olursa olsun ulaşmak istediğimiz vakit, ilk olarak Google başta olmak üzere diğer arama motorlarına bunu yazarız. İnsanların tamamına yakını da gelen arama sonuçları arasında ilk sayfadaki sitelerden birisine tıklarlar.

Bu yüzden internet sitesi sahipleri sitelerini Google’da ilk sayfaya çıkmak için çalışmalar yaparlar. Bu çalışmaların tümüne de arama motorları optimizasyonu yani İngilizce isminin kısaltması ile SEO adı verilir. Basit olarak internet sitelerini Google’ın seveceği tarza getirme işlemi olarak tanımlayabileceğimiz bu optimizasyon işlemi ile internet sitelerinizi anahtar kelimelerinde arama sonuçlarında birinci sayfaya çıkartabilir, ziyaretçi sayınızı buna bağlı olarak da gelirinizi kolaylıkla arttırabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)