Yukarı Çık

Google da Sitenin Çıkması

Yeni yayın hayatına başlamış internet sitelerinin karşılaştığı ilk ve aslında en büyük sorun sitelerinin Google tarafından indexlenmemesidir. Google da sitenin çıkması, özellikle de yeni yayın hayatına sokulmuş internet sitelerinin çıkması bir miktar zaman almaktadır. Yani aslında hiçbir işlem yapmadan sabırla beklemeniz sonucunda siteniz bir gün mutlaka Google’da çıkacaktır, ancak bu işlem kimi zaman haftalar hatta aylar sürebilmektedir. Dolayısıyla aşağıda sıraladığımız işlemleri uygulamak, sitenizi Google’ın tanımasını hızlandırma açısından son derece önemlidir.

Öncelikle ne yaparsanız yapın,  yeni bir internet sitesinin index alması yine de uzun süreler alabilir. Dolayısıyla sabırlı olmanız gerekir. Daha sonra anlatacağımız işlemleri uygulayabilirsiniz. Öncelikle internet sitenizin bir site haritasını oluşturmakla işe başlayalım. Eğer siteniz HTML ise, site haritanızı oluşturmak için internette yer alan dokümanları okumanız gerekir. Bu dokümanlardan yola çıkarak oluşturacağınız site haritasını maalesef sitenizi her güncellediğinizde elinizle manuel olarak güncellemeniz gerekir. Ancak siteniz PHP altyapılı bir sistem ise bu işi otomatik olarak yapan scriptler mevcuttur. Bunları da internetten edinebilirsiniz.

Daha sonra Google Site Yöneticisi Araçlarına kayıt olarak sitenizin domainini, ismini ve diğer bilgilerini kayıt edin. Daha sonra daha önceden oluşturmuş olduğunuz site haritasını buraya girin. Artık Google sitenizden haberdar ve bu site haritası sayesinde sitenizde olacak olan her türlü güncelleşmeyi anında görecek. Bunların yanı sıra pingleme sitelerinden sitenizi pinglerseniz, hızlı index alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)