Yukarı Çık

Google da Sitemi Çıkartmak İstiyorum

Herkesçe malumdur ki bir internet sitesi en çok ziyaretçiyi Google gibi arama motorlarından çeker. Sitenin içeriğine göre arama sonuçlarında çıkan internet siteleri, anahtar kelimelerine göre dağılırlar. Ancak özellikle yeni kurulan internet sitelerinin en büyük sıkıntısı, Google’ın sitelerini indexlememesidir. Bu yazımızda bu sorun üzerine eğilecek “Google da sitemi çıkarmak istiyorum” diyen webmasterların imdadına yetişeceğiz.

Şunu belirterek işe başlayalım, yeni açılan bir sitenin geç indexlenmesi olağan bir durumdur. Dolayısıyla sabırlı olmanızda çok büyük fayda var. Bununla birlikte hiçbir işlem yapmadan da siteniz bir gün Google’da çıkacaktır. Ancak gelin isterseniz aşağıdaki işlemlerle bu olayı biraz hızlandıralım. Öncelikle Google Site Yöneticisi Araçlarına kayıt olmanız gerekiyor. Daha sonra burada oturum açıp, site ekle bölümünden sitenizim adresini ve diğer bilgilerinizi giriniz. Daha sonra Google, sitenin gerçekten sizin olup olmadığınızı kanıtlamanızı isteyecek ve size FTP’nizin ana dizinine atılmak üzere ufak bir HTML sayfası verecek. Bu sayfayı FTP’inizdeki ana dizine attıktan sonra işleme devam ettiğiniz takdirde Google sitenizden bu sayede haberdar olacaktır.

Ancak işimiz bitmedi. Daha sonra sitenizin haritasını oluşturmanız gerekiyor. (Sitemap) Bununla ilgili internette bir sürü doküman mevcut. Ayrıca eğer WordPress kullanıyorsanız çeşitli eklentiler ile sitemap oluşturmanız mümkün. Site haritasını oluşturduktan sonra tekrar Site Yöneticisi Araçlarına girerek bu oluşturduğumuz site haritasını yüklüyoruz. Evet, işte oldu, artık Google sitemizdeki her güncellemeden haberdar olacak.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)