Yukarı Çık

Google da Çıkmak !

Özellikle yeni açılan internet sitelerinin en büyük sıkıntısı Google tarafından indexlenmemektir. Dolayısıyla Google da çıkmak bu sitelerin karşılaştığı ilk ve aslına bakarsanız en büyük problemdir. Aslına bakacak olursanız bütün siteler er ya da geç Google tarafından ziyaret edilir ve indexlenir. Ancak bu işlem bazen birkaç gün sürerken, bazen haftaları hatta ayları bulabilir. Bu yüzden her şeyden önce sabırlı olmanız ve aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

Öncelikle yeni site açtığınız zaman ilk işiniz Google Site Yöneticisi araçlarına girerek sitenizi kayıt etmek olmalıdır. Sitenizi kayıt ettiğiniz zaman Google size ufak bir HTML dosyası verecek ve bunu FTP’nizin ana dizine atıp, sitenin gerçekten sizin olduğunu kanıtlamanızı isteyecektir. Bu işlemden sonra Google sitenizi tanımış olacak, index alma süresi kısalacaktır.

Ancak bu süreyi daha da kısaltmak isterseniz eğer, sitenizin bir haritasını oluşturup ( Sitemap ) bu araçlara kaydetmelisiniz. Bunu yapmak için, yani site haritası oluşturmak için internet üzerinde tonlarca doküman bulunmaktadır. Bu dokümanlardan birisine göz atıp, sitenizin site haritasını çıkartabilirsiniz. WordPress veya Joomla gibi hazır bir script kullanıyorsanız eğer, bu işlemi sizin için yapacak eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentileri kurarak bu dertten kurtulabilirsiniz. Daha sonra site haritanızın linkini Web Site Yöneticisi Araçlarına girerek kaydetmeniz, bundan sonra Google’ın sitenizde olup biten her şeyden an ve an haberdar olmasını sağlayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)