Yukarı Çık

Google Aramalarında Olmak

Özellikle sitelerini yeni açan webmasterların şikayet ettiği en baş konulardan birisi de sitelerinin Google tarafından index almamasıdır. Bu aslında olağan bir durumdur zira yeni açılan sitelerin index alması biraz uzun sürmektedir. Ancak yapacağınız bir takım işlemlerle hızlı bir şekilde Google aramalarında olmak işten bile değil.

Öncelikle her ne yaparsanız yapın, yeni bir sitenin index almasının oldukça yavaş bir işlem olduğunu unutmayarak işe başlayın. Bu yüzden her şeyden önce bolca sabra ihtiyacınız olacak. Bunları aklınızın bir köşesine yazdıktan sonra Google Site Yöneticisi Araçları sayfasını açın ve kayıt olun. Daha sonra giriş yaparak, sitenizin adresini ve diğer bilgilerini ( Başlık, Keyword vs. ) girerek sitenizi Google’a tanıtın. Ancak Google bu işlem sırasında sitenin gerçekten size ait olup olmadığını kanıtlamanızı isteyecektir. Bu nedenle size ufak bir HTML dosyası verecek ve bunu sitenizin ana dizinine koymanızı isteyecektir. Google’ın dediğini yapın, bu dosyayı FTP’nize atın ve sitenin size ait olduğunu kanıtlayın. Ancak işimiz burada bitmiyor.

Daha sonra sitenizin site haritasını oluşturmanız gerek. Bu konuda HTML sitelerde biraz sıkıntı çıkabilir. Ancak internet üzerinde birçok detaylı anlatım mevcuttur. Bunun yanı sıra çoğu hazır sistemlerde site haritaları direkt olarak entegreli olarak geldiğinden herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Site haritanızın linki tekrar Site Yöneticisi Araçlarına girerek Google’a tanıtmanız, sitenizin her güncellemesinden Google’ın haberdar olacağı anlamına gelir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)