Yukarı Çık

Ev Tekstili

Tekstil, hayvansal veya bitkisel liften elde edilen bazı dekorasyon ürünlerinde ve giyimde kullanılan ürünleri tasarlayan ve üreten sektördür. Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan tekstil orijinali batı dillerinden gelen tekstil sözcüğü, sadece "kumaş" demek iken, Türkçede bu kelime çok daha farklı anlamlarda kullanılmıştır. Ev tekstili, evlerde gündelik olarak kullanılan ya da ev dekorasyonunda kullanılan ürünlerdir. Ev tekstilinde saten, poplin, ranforce, kreton, bambu, modal, polyester gibi kumaşlar kullanılmaktadır. Ev tekstil ürünleri nevresim takımları, çarşaf, yastık, masa örtüleri, havlular ve perdeler gibi başlıca ürünlerden meydana gelmekle birlikte deri halı, fantastik kürk yatak örtüsü gibi ürünlerin de girmesi ile sürekli olarak farklılık gösteren ve büyüyen bir sektördür.  Bu ürünlerle birlikte mevsimsel olarak kullanılan yorgan, battaniye ve pike örtü grupları da ev tekstilinde kullanılan ürünler arasındadır.

Nevresim takımları kışın yorganları koruma amaçlı kullanılan ev tekstil ürünü olup genellikle pamuklu kumaşlardan dokunmaktadır. Son zamanlarda saten çeşitleri ile parlak ve zengin modellerde nevresimler tüketiciye sunulmaktadır.

Perdeler farklı kumaşlardan, ahşap ve esnek maddelerden üretilen, kapalı mekanlarda kullanılan ve iç mekanın görülmemesi ya da ışık almaması için dizayn edilmiş dekoratif ev tekstil ürünleridir. Kumaş perdelerin yanı sıra plastikten ya da ahşaptan yapılan ve bol parçalı, jaluzi de denilen ürünler kullanılabilmektedir. Perdeler mekanik perdeler, kumaş perdeler ve tül perdeler olmak üzere üç çeşide ayrılırlar. Mekanik perdelerinde stor, zebra, jaluzi ve dikey perdeler olarak kendi içinde bölümlere ayrılmaktadır.

Kış aylarının olmazsa olmazı battaniyeler evimizin vazgeçilmezlerindendir. Battaniye modelleri tek kişilik, çift kişilik, battal boy, bebek battaniyesi olarak dört boyutta tasarlanmıştır.

Yorgan seçiminde yatak odanızdaki ortalama ısı düzeyi, sıcaklık farklılıklarına göre entegrasyon düzeyi, yorganın ne geçirip geçirmediği, kalın ya da ince olması, hipoalerjenik yapıda olup olmaması, yorganın imalatında kullanılan malzemeler, yatağın boyutları, yorganın yumuşaklığı, verdiği sıcaklık hissi ve rahatlığı dikkate alınmalıdır.

Havlular ise el havlusu, baş havlusu, bornoz, mutfak havlusu, plaj havlusu gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Havluların pamuk iplikten üretilenleri kurulamada daha çok etkilidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 - 5)