Yukarı Çık

Domain Kayıt

Domain kayıt sektörünün hızla yol almasının sebebi, internet mecrasında ki potansiyelin gün geçtikçe artışı ve özellikle yarının mirası eskimiş domain olacaklardır. Domain denilince akla en çok kullanılan .com, .net ve .org gelmektedir, ancak domaine olan talebin artmasıyla her 3 ay da bir yeni uzantılar devreye girerek yeni keyword kelimelerin alınabilmesi mümkün kılınmaktadır.

Domain sorgulama ve kayıt işlemi için doğru firmayı seçmeniz de önem arz eder, sebebi ise sorgulanan domainlerin Log aracılığı ile register firması tarafından sizden önce alınabileceği ihtimalini gözler önüne sermektedir. Domainin diğer adı olan alan adı, kaydı için mutlak suretle kurumsal domain ve host firmaları tercih sebebi olmalıdır.

Alan adı kaydı yapmadan önce domaininizin akılda kalıcı bilinen bir kelime olmasına dikkat edilmelidir, yada projelik marka bir domain ismini taşıması sitenize girecek kişilerin aklında daha fazla yer tutacağından, sitenize ziyaretçilerin erişmesi daha kolay olacağıda bilinmesi gereken önemli bir kuraldır.
Günümüzde bundan 3-5 sene önce alınmış domainler, günümüzde binlerce liraya satışının olmasının yegane sebebi anahtar kelime domain olmalarından başka bir şey değildir.

Şimdilerde çıkan yeni jenerasyon domain uzantıları sadece domain isimleri sebebiyle satın alınmakta ve kullanılmaktadır.

Makalemizden çıkarılması gereken önemli notlar

  • Domain kayıt firmalarına güven esas alınmalıdır.
  • Alınacak domainin keyword domain olmasına dikkat edilmeli.
  • Aldığınızın ve domain kayıt işlemini yaptırdığınız domainin marka tescilini yaptırmalısınız.
  • Seo sektöründe domain kayıt işlemi kadar önem arz eden hosting çeşitliliğine de önem verilmelidir. (farklı ip amacı ile)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 1,00 - 5)