Yukarı Çık

Çocuk Psikoloğu

Çocuk psikoloğu ve psikolojisi hakkında bizleri aydınlatan psikolog dr. damla hanıma yazmış oldukları haberden ötürü teşekkürlerimizi sunarız.

Çocuklarımız gelişime ve büyüme cağındayken dikkat edilmesi gereken en onemli vasıflardan birısi sosyal eğitim ve özgüvendir. Avrupa Psikoloji Kurumlarinin yaptıkları araştırmalara göre; çocukların gelecekte sağlıklı birey olmaları için sosyal eğitim şarttır.

Çocukların büyüme süreçleri boyunca sosyal hayata adapte olmalarında en zorlandığı noktalar; özgüven oluşumu, kendini ifade edebilmeleri, bedensel ve ruhsal açıdan ifade gücü ve gelişmesidir.

Çocuklarımıza öz güven nasıl aşılayabiliriz?
Ebeveynlerin çocukların sosyal gelişimindeki rolleri nelerdir?

Öncelikle özgüveni ele almak istiyorum. Bireylerde özgüvenin en önemli noktası kendilerini değerli görmeleriyle başlar.Bu vasıf çocuklarda liderlik ruhunun öne çıkmasını sağlar. Ailelerin çocuklara değerli olduklarını hissettirmeleri, sözel ve bedensel dille cocukları empoze etmeleri gerekmektedir.

Bunun sonucunda, çocuklarda sorumluluk duygusu, huzur ve güven duygusu, kendisi olmak, bir gruba ait olmak ve en onemliside kendilerini başarılı hissetmek gibi duygular ve oluşumlar başlatır.
Çocuklarda sorumsuzluk duygusu ailelerin en fazla kaygı ettikleri sorunlardan birisidir.

Çocuğa özgüveni empoze etmek yetmezken, 3 yasindan sonra sorumluluk duygusuda aşılanmalıdır. Örneğin “Oglum, bu oyuncağı annene götürmelisin” gibi ufak egzersizler, cocuğunuzun sorumluluk duygusunu arttırır, ve adım adım pozitif sonuçlar almanızı sağlar.

Bir gruba ait olmak, kabul edilmek çocukların bebeklik doneminden, ergenlik cağlarının sonlarina kadar devam eder. Bazı insanlarda, orta yaslara kadar ilerliyebilir.

Bir insanın temel ihtiyaçlarından biridir, bir gruba ait olmayı hissetmek, sosyal ortamda kabullendiğini bilmek başarının sırrıdır. Çocuklarımıza bunu empoze etmek için sosyal eğitim şarttır.

Çocuklarımıza, başarının önemini, hedeflerin güçlülüğünü, güven duygusunu ve en önemliside, ait olması gereken en önemli grubun, kendi içindeki hisleri olması gerektğini öğretmeliyiz. Çocuklarımızın başarısı, geleceğimizin başarısıdır.

Damla ÇÖREKLİ
Psikolog

, , ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)