Yukarı Çık

Çocuk Bakıcısı

Kadınların iş hayatının içinde aktif olarak yer almaya başlamasına bağlı olarak çocuk bakıcısına duyulan ihtiyaç arttı. Elbette ki çalışan bir anne çocuğunu bırakacağı insana güvenmeli, ancak güvenin yanı sıra bulunması gereken başka özellikler de var.

Çocuk gelişimi yönünden bakıldığında, çocuk bakıcısının sevecen ve konuşkan olması, çocuğun yabancılık çekmemesi, kendini rahat hissetmesi ve yalnız kalmaması açısından çok çok önemli. Sadece çocuğun psikolojik gelişimi için değil, zihin gelişimi için de konuşma ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir konu.

Bakıcı arayışındayken görüştüğünüz bakıcı adaylarının size duygularını yansıtması size o adayla ilgili olumlu bir ipucu verecektir.Çünkü çocukların gelişiminde duygulardan bahsedildiğini duymak, cocuğa büyük katkı sağlar.

Bakıcıda olmazsa olmaz bir başka özellik ise mutlaka temizliği. Kişisel temizliğine önem verdiği kadar, yaşadığı ortamın temizliği hakkında edindiği tutumun da göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan.

Peki sevecenlik, konuşkanlık, duyguların aktarımı ve temizlik konusunda siz ebeveynlerden geçer not alan bir bakıcı, çocuğunuza bakmak için hazır mı gerçekten? Dikkat edilmesi, incelenmesi gereken başka hususlar yok mu?

Elbette ki bu kadar değil. Çocuğunuzun zihinsel ve bedensel gelişiminin sekteye uğramayacağı bir bakıcının yanı sıra, size güvenebileceğiniz ve çocuğunuzun güvenliğini sağlayacak biri lazım. Evler, insanların özellikle de küçük çocukların başına pek çok kaza gelebilecek ortamlar. Bu durumda çocuğunuzun üstünden gözünü ayırmayacak ancak bunu yaparken de çocuğu bunaltmayacak bir bakıcı ideal olacaktır.

Tabi bir de sizin kişisel değerleriniz var. Bakıcı aramaya başlamadan önce kişisel değerlerinizi iyi bir şekilde analiz edip, bu kriterlere uygun birini seçmelisiniz.

Pek çok anne babanın uykularını kaçıran, çocuğunu emanet edeceği birini aradığı bu ızdıraplı günlerde, çevrenizdeki deneyimli kişilerden fikir almanızda fayda olacağı gibi aklınızın ve mantığınızın sesini dinleyerek de doğru bakıcıyı bulabilirsiniz. Şimdiden bol şans dileriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)