Yukarı Çık

Ayakkabı

Bir birey için ayakkabının rahat ve ayağına uygun olması şarttır. 65 yaş üstü her 3 kişiden birinde ayak problemlerine rastlanmaktadır. Yapılan araştırmaların sonucunda bayanların çoğu rahat ayakkabı giymemesinden dolayı ayak rahatsızlıklarının görüldüğünü söylemektedir.  Ayağınızın rahat bir şekilde olması sizin için faydalıdır. Buna örnek vermek gerekir ise rahat bir ayakkabı giyen birisi daha rahat işini yapar ve yorulmaz, rahatsız edici ayakkabı giyen kişi ise işi yarım bırakmak zorunda kalır. Size birkaç tavsiyemiz var.

- Ayağınıza destek sağlayan ve tam uyan ayakkabılar giyiniz.

- Topuksuz ve yüksek topuklu ayakkabılardan sakınınız. Bunun yanı sıra kaymaması da önemlidir. Eğer ayakkabınız kayıyor ise bir ayakkabı tamircisine götürüp kaymayı engelleyici madde taktırınız.

- Ayakkabı alırken ayakkabıyı ölçtürünüz. Numaraya bakmayınız. Numaralar markadan markaya değişmektedir.

- Kalın tabanlı ayakkabı tercih etmeyiniz ve kullanmayınız. Bağcıksız mokasen türü ya da bağcıklı ayakkabılar tercih ediniz. Fakat bağcıklı ayakkabı aldıysanız ya da alacak iseniz bağcıkları sürekli olarak bağlamanızı öneririz aksi takdirde düşebilirsiniz. Ayakkabı bağcıklarını tıbbi açıdan bağlayamayan kişiler (Vecro Bağlayıcıları) bağcıklı yerine bağcıksız kullanmalarını ya da yapışkan bantlı ayakkabılar giymelerini öneririz.

- Biçimi bozulmuş gevşemiş terlikleri değiştiriniz.

- Gevşemiş terlikleri değiştirmeniz faydalıdır.

- Ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

- Satın alırken her iki ayağınızı da ölçtürünüz. Ayak boyutları yaşınız ilerledikçe büyümektedir.

- Kadınlar 7 ponttan fazla yüksek giymemelidir.

- Aldığınız ayakkabıları günün sonunda tekrar deneyiniz çünkü bir gün boyunca ayağınız ayakta kalmaktan şişer ve daha büyük olur.

- Aldığınız ayakkabı topuğunuza da uymalıdır.

- Satın alırken mutlaka her iki teki de deneyiniz.

- Ayakkabınızın burnunda bulunacak olan ayak parmağınız ile ayakkabınızın en son kısmı ile arada 1 cm mesafe olmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi.)